Tecno Pova 3
Out of stock
| Price in Kenya | Ksh 22,500 |
| Display | 6.9 inches |
| Camera | 48 MP + 2 MP+ 2 MP+ 2 MP |
| Selfie | 8 MP |
| Storage | 128 GB |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| O.S | Android 11, HIOS 7.5 |
| Battery | 7,000 mAh |
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 23,500 Original price was: KSh 23,500.KSh 22,500Current price is: KSh 22,500.
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Pova 3 in Kenya
Tecno Pova 3 price in Kenya is Ksh 22,500. It has a 6.9-inch Full HD+ screen with a 180Hz touch sampling rate and has a Side-mounted fingerprint sensor. It runs on the MediaTek Helio G85 processor with up to 6GB of RAM, 128GB storage and works on the HiOS based Android 11. It has a quad rear camera setup where a 48MP primary camera along with a 2MP depth sensor, 2MP macro lens, and 2MP AI camera with quad-LED flash. on the front side has an 8MP punch-hole front-facing camera with dual-LED flash.
Tecno Pova 3 price in Kenya and specs
| Price in Kenya | Ksh 22,500 |
| Processor | Octa-Core MediaTek Helio G85 12nm processor (Dual 2GHz Cortex-A75 + Hexa 2GHz 6x Cortex-A55 CPUs) with up to 1000MHz ARM Mali-G52 2EEMC2 GPU |
| RAM/Storage | 4GB LPDDR4x RAM with 64GB internal storage / 6GB LPDDR4x RAM with 128GB internal storage expandable up to 256GB with microSD |
| OS/UI | HiOS 7.6 based on Android 11 |
| SIM | Dual SIM (nano + nano + microSD) |
| Rear Cameras | 48MP (f/1.79 primary) + 2MP (4cm macro) + 2MP (depth) + 2MP (AI Lens), Quad LED flash |
| Front Camera | 8MP front-facing camera with f/2.0 aperture, dual LED flash |
| Features | Side-mounted fingerprint sensor, 3.5mm audio jack, FM Radio |
| Dimensions | 173.32 x 78.78 x 9.62 mm |
| Display | 6.9-inch (1080 x 2460 pixels) HD+ Dot-in display with up to 480 nits brightness |
| Connectivity | Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5, GPS/ GLONASS/ Beidou, USB Type-C |
| Battery/Charger | 7000 mAh battery with 18W fast charging |
See more Tecno phones in Kenya.
| Battery Capacity | 7000 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 48 MP + 2 MP+ 2 MP+ 2 MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.9 inch |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Tecno Camon 50 Ultra
KSh 56,000Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.

Reviews
There are no reviews yet.