Tecno Spark 9
Out of stock
Tecno Spark 9 Key Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G37, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.6 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 13 MP Dual Rear
- 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, up to 256 GB
- Android v12
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 16,000 Original price was: KSh 16,000.KSh 15,300Current price is: KSh 15,300.
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Spark 9
The Tecno Spark 9 is priced in Kenya is Ksh 15,500 running on the MediaTek Helio G85 (12nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 4 GB RAM and 64 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot). The Tecno Spark 9 has a 6.8 inches, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 395 PPI.
Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and an 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Spark 9 as well, along with a proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, FM Radio, Bluetooth, and GPS too. The Tecno Spark 9 runs on Android 11 and all this is powered by a 5000 mAh battery.
Tecno Spark 9 specs and price in Kenya
| Price in Kenya | Approx. Ksh 15,500 |
| Processor | Mediatek Helio G85 |
| RAM | 4GB, |
| OS | Android 11, HIOS 7.6 |
| Display | 6.8 inches |
| Rear Cameras | 13MP + QVGA |
| Front Camera | 8MP |
| Features | Side-mounted fingerprint sensor, 3.5mm audio jack, FM Radio |
| Colors | Komodo Island, Turquoise Cyan, Winsor Violet, Interstellar Black |
| Storage | 64 GB, 128GB, expandable microSD |
| Connectivity | Dual sim, 3G, 4G, Wi-Fi, Bluetooth, MicroUSB 2.0 |
| Battery/Charger | 5000mAh |
See more Tecno phones in Kenya.
| Battery Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 48MP, Dual 2MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.8 inch |
| SIM Card Slots | Dual Sim |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.