Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2022
Out of stock
Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2022 Features
- Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm)
- 8 MP main camera
- 5 MP front camera
- 64GB, 128GB storage
- 4GB RAM
- 7040mAh Battery
- 10.4 inches TFT LCD
- Chiffon Pink, Angora Blue, Oxford Gray
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 55,000 Original price was: KSh 55,000.KSh 53,000Current price is: KSh 53,000.
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2022 in Kenya
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2022 price in Kenya is 46,000 shillings. The Galaxy Tab S6 Lite 2022 is one of the best tablets in Kenya. Some of its key features are 4GB RAM, 128 GB internal storage, a 10.4-inch display, and a 7040 mAh battery.
Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2022 specs
| Device Type | Tablet |
| Model | Galaxy Tab S6 Lite (2022) |
| Availability | Available |
| Released | 2022, May |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Operating System | Android 12, One UI 4.0 |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| Dimensions | 244.5 x 154.3 x 7 mm (9.63 x 6.07 x 0.28 in) |
| Weight | 467 g (1.03 lb) |
| Colors | Chiffon Pink, Angora Blue, Oxford Gray |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM Stylus support |
| Water & Dust | – |
| Size | 10.4 inches |
| Display Type | TFT LCD |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Pixel Density | 224 PPI density |
| Multitouch | Yes |
| Display Protection | – |
| Back Camera | 8 MP, (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front | 5 MPÂ 1080p@30fps |
| Battery Type | Li-Po |
| Capacity | 7040 mAh |
| Placement | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 15W |
| Wireless Charging | – |
| Sound | 3.5 mm jack Yes with Loudspeaker Tuned by AKG |
| Sensors | Accelerometer, proximity, gyro ANT+ |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Samsung Galaxy Tab S6 Lite 2022
Over the years, Samsung has created a reputation as the king of android tablets, and the Samsung Galaxy Tab S6 Lite 5th generation is no exception. This is usually the cheaper, more balanced offering with a reasonable of range specifications. it comes with an ordinary budget chipset, a reasonably compact build, the software refreshes that most Samsung devices enjoy, a massive screen, and a fast charging system, making it one of the better-priced budget tablets.
Design
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite comes with the classic rectangular slab design, with about 10.4 inches TFT, some significantly huge but uniform bezels, achieving a screen-to-body ratio of 80.0%. the screen supports HDR10 a. the front glass scratch resistant glass, with a plastic frame and back. It’s a significantly huge device, so it’s great for tasks requiring a huge screen. It supports the stylus if that is something the user is into, with all the advantages of the latest software. It supports 4 stereo speakers, tuned by AKG, for that great sound while consuming media. fortunately, there is a headphone jack and a side-mounted fingerprint sensor, that doubles up as the home button.
Performance
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has the Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) with an Adreno 618 GPU, coupled with an Octa-core 2.3 GHz CPU. It comes with 4 GB of RAM and a choice of 64/128 GB ROM choice. Add Android 11, with the One UI 3.1.1 skin on top and you have quite an efficient device. Add to Samsung’s ingenious software and hardware integration, they have found a way to extract performance from this device, to the maximum possible extent. It comes with expandable storage.
Camera
Samsung Galaxy Tab S6 Lite is clearly not big on cameras as it has a single camera arrangement on the back. It comes with an 8 MP primary sensor, for those excellent daylight photos. Certainly, one shouldn’t expect anything groundbreaking about the photos, but largely due to their software integration and post-photo processing, so it still delivers decently. The video can support up to 1080p video at 30 fps, with HDR support & gyro-EIS. The selfie camera is a decent 5MP and can also record 1080p video at 30 fps. It also has a gyro EIS
Other specifications
The beauty of the Samsung Galaxy Tab S6 Lite is that first of all you get to enjoy the Samsung DeX experience. We get USB-C, with very fast 15W fast charging but no wireless charging in this unit. This is in addition to a massively huge Li-Po 7040 mAh non-removable battery. It can get fully charged in just over 190 minutes. The unit has great battery management largely due to software optimization and the low-power TFT screen. It is available in both cellular and Wi-Fi models. It comes in Gray, Silver, and Pink Gold
Buy Samsung phones in Kenya
| Battery Capacity | 7040 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 10.4 inch |
| SIM Card Slots | nano‑SIM |
You must be logged in to post a review.

Reviews
There are no reviews yet.