Tecno Spark 8 Pro
Out of stock
| Price in Kenya | Ksh 21,000 |
| Display | 6.8 inches |
| Camera | 48MP + 2MP+ 2MP |
| Selfie | 8 MP |
| Storage | 64 GB, 128GB |
| Chipset | Mediatek Helio G85 |
| O.S | Android 11, HIOS 7.6 |
| Battery | 5,000 mAh |
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 21,000
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Spark 8 Pro
Tecno Spark 8 Pro was launched in December 2021. It is priced in Kenya is Ksh 21,000, running on the MediaTek Helio G85 (12nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using microSDXC (dedicated slot). The Tecno Spark 8 Pro has a 6.8 inches, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 395 PPI. Coming to cameras, it has a 48 MP rear camera and an 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Spark 8 Pro as well, along with a proximity sensor and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, FM Radio, Bluetooth, and GPS too. The Spark 8 Pro runs on Android 11 and all this is powered by a 5000 mAh battery.
Tecno Spark 8 Pro specs and price in Kenya
| Price in Kenya | Approx. Ksh 21,000 |
| Processor | Mediatek Helio G85 |
| RAM | 4GB, 6GB |
| OS | Android 11, HIOS 7.6 |
| Display | 6.8 inches |
| Rear Cameras | 48MP + 2MP+ 2MP |
| Front Camera | 8MP |
| Features | Side-mounted fingerprint sensor, 3.5mm audio jack, FM Radio |
| Colors | Komodo Island, Turquoise Cyan, Winsor Violet, Interstellar Black |
| Storage | 64 GB, 128GB, expandable microSD |
| Connectivity | Dual sim, 3G, 4G, Wi-Fi, Bluetooth, MicroUSB 2.0 |
| Battery/Charger | 5000mAh |
Spark 8 Pro overview
The Tecno Spark 8 Pro brings competitive pricing to significantly cheaper options, with a budget performance device, an immersive 6.8 IPS LCD screen, a primary 48MP camera, 33W fast charging, a massive battery at 5000mAh, and a refreshed MediaTek Helio G85 chipset. It comes off as a beautiful yet budget device, with a promise of a great value proposition.
Design
The Tecno Spark 8 Pro comes with a 6.8-inch IPS LCD screen with a punch hole notch for the selfie camera. It’s a massive screen, hardly a one-handed operation, with a screen-to-body ratio of 84.6%. It has an aspect ratio of 20:9 and supports HDR which makes it an absolute delight to consume media with. This one has a plastic frame and back and a scratch-resistant front panel. It is very bright and vivid, peaking at 500 nits. The phone has a headphone jack, fortunately. It has a physical fast fingerprint sensor, conveniently placed on its side, integrated into the power button. It has a mono speaker whose sound is surprisingly clear when playing media.
Performance
The Tecno Spark 8 Pro brings in the heat with the latest generation budget Mediatek Helio G85 chipset, making it quite fast and fairly competent for gaming. It has a Cortex Octa-core CPU paired with a Mali G52 MC2 GPU, with storage options of 4/6 GB for RAM & 64/128 GB for ROM. It has an expandable memory option with a dedicated slot. It’s running the latest Android 11 with a HIOS 7.6 skin on top, the performance feels quite fast and premium. HIOS is rich in customizations, numerous themes, and alterations. No lags or slow transitions on this one. Everything feels snappy, fluid, and rich in color.
Cameras
The Tecno Spark 8 Pro has a triple camera arrangement on the back. It comes with a decent 48 MP primary sensor for those excellent daylight photos. It has no ultra-wide but an extra 2MP depth lens for those nice, close-up photos and a VGA telephoto. The video can support up to 1080p video at 30 fps, with HDR support. The selfie camera is a generous 8MP wide sensor, capable of 1080p video at 30fps. The selfies are great and well-lit.
Other features
We can’t fail to mention the charging speeds in the Tecno Spark 8 Pro. At 33W fast charging, the phone can get fully charged in about a little over one hour. That’s passable by all standards. That is in addition to the fact that it also comes with a massive Li-Po 5000mAh non-removable battery. This should be more than enough even for the power. In this case, it’s a little obvious that is no wireless charging here.
It comes in Komodo Island, Interstellar Black, & Winsor Violet. See also Tecno Spark 8P smartphone.
See more Tecno phones in Kenya.
| Battery Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 16MP, Dual 2MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.8 inch |
| SIM Card Slots | Dual Sim |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Tecno Camon 50 Ultra
KSh 56,000Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.

Reviews
There are no reviews yet.