Tecno Pova 5
Out of stock
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2460 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 0.08 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 512 GB
- Android v13
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Pova 5 price in Kenya
Tecno Pova 5 price in Kenya is Ksh 16,500. Tecno Pova 5 Android Smartphone was launched in June 2023 running on the Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) processor with Mali-G52 MC2 GPU. The phone has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using Unspecified. The Tecno Pova 5 has a 6.78 inches, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 396 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 8 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Tecno Pova 5. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, FM Radio and Bluetooth too. The Tecno Pova 5 runs on Android 13 and all this is powered by a 6000 mAh battery. It measures 168.6 x 76.6 x 9 mm (height x width x thickness).
Tecno Pova 5 specs
| BASIC INFO | |
| Brand | Tecno |
| Model | Pova 5 |
| Status | Available |
| Release Date | 2023 July |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.6 x 9 mm (6.64 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | – |
| Colors | Mecha Black, Amber Gold, Hurricane Blue, Free Fire Edition |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (typ) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 386 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, (wide), PDAF 0.08 MP, (depth) |
| Features | Quad-LED flash |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP LED flash 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13, HIOS 13 |
| Chipset | Mediatek MT8781 Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | Unspecified |
| BATTERY | |
| Type | Li-po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Yes |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, 50% in 21 min, 100% in 60 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), unspecified sensors |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Yes |
See more Tecno phones in Kenya.
| Battery Capacity | 7000 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 48 MP + 2 MP+ 2 MP+ 2 MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 64GB |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.9 inch |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Tecno Camon 50 Ultra
KSh 56,000Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.

Reviews
There are no reviews yet.