Tecno Spark 30 Pro Plus
Out of stock
Tecno Spark 30 Pro Plus Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Mediatek Helio G99 Ultimate, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2460 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 108 MP + 0.08 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v13
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 35,000 Original price was: KSh 35,000.KSh 29,000Current price is: KSh 29,000.
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Spark 30 Pro Plus in Kenya
The Tecno Spark 30 Pro Plus price in Kenya is Ksh 28,800. Running on the Mediatek Helio G99 Ultimate (6nm) processor with Mali-G57 MC2 GPU the Tecno Spark 30 Pro Plus has 8 GB RAM and 256 GB of internal storage which is expandable using microSDXC. The Tecno Spark 20 Pro Plus has a 6.78-inch, 1080 x 2460 pixels IPS display with a pixel density of 396 ppi. Coming to cameras, it has a 108 MP rear camera and a 32 MP front camera for selfies. It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor on the Tecno Spark 30 Pro Plus, along with a magnetic field sensor (compass), proximity sensor, and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, Wi-Fi, and FM Radio. The Tecno Spark 30 Pro Plus runs on Android 13, which is powered by a 5000 mAh battery. It measures 163.7 x 75.6 x 8.5 mm (height x width x thickness).
Tecno Spark 30 Pro Plus Specs and Price In Kenya
| Brand | Tecno |
| Model | Spark 30 Pro Plus |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, January |
| BODY | |
| Dimensions | 164.7 x 75 x 7.6 mm (6.48 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 190 g |
| Colors | Temporal Orbits, Lunar Frost, Radiant Starstream, Magic Skin 2.0 Green |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 0.08 MP (auxiliary lenses) |
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide) Dual-LED flash 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
See more Tecno phones in Kenya.
| Battery Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 16MP |
| Front Camera | 8MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB, 8GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.6 inch |
| SIM Card Slots | Dual Sim |
You must be logged in to post a review.
Related Products
Tecno Camon 50 Ultra
KSh 56,000Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.

Reviews
There are no reviews yet.