Tecno Phantom 11
Out of stock
| Price in Kenya | Ksh. 48,500 |
| Display | 6.8 inches |
| Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Chipset | Mediatek Helio G95 |
| O.S | Android 11 |
| Battery | 4700 mAh |
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 49,500 Original price was: KSh 49,500.KSh 45,500Current price is: KSh 45,500.
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Phantom 11 in Kenya
The Tecno Phantom 11 price in Kenya currently stands at Ksh 48,500. The Phantom 11 runs on the Mediatek Helio G95 processor with Mali-G76 MC4 GPU. The phone has 6 GB RAM and 128 GB of internal storage which is expandable using micro SDXC. It also runs on Android 11 and is powered by a 4700 mAh battery.
Tecno Phantom 11 specs and price in Kenya
| Price in Kenya | Ksh. 48,500 |
| Storage | 256GB |
| Processor | Mediatek Helio G95 |
| Operating System | Android 11, HIOS 7.6 |
| Memory | 8GB / 256GB |
| Connectivity | Dual SIM |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP |
| Front Camera | 48 MP+ 8 MP |
| Display | 6.7 inch, Super AMOLED, 90Hz |
| Battery | Li-Po 4700 mAh |
| Charging | 33W, 70% in 30 min |
Check out the latest Tecno smartphones in Kenya on this website
| Battery Capacity | 4700 mAh |
|---|---|
| Front Camera | 48MP, 8MP |
| Internal Storage | 128GB, 256GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G LTE |
| Operating System | Android |
| SIM Card Slots | Dual Sim |
| Primary Camera | 13MP, 50MP, 8 MP |
| Screen Size | 6.7 inch |
Related Products
Tecno Camon 50 Ultra
KSh 56,000Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.
