Tecno Camon 40 Pro 5G
Out of stock
Tecno Camon 40 Pro 5G Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC, IR Blaster
- Dimensity 8200 Ultimate, Octa Core, 3.1 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 70W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2436 px, 144 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 50 MP + 2 MP Triple Rear & 50 MP Front Camera
- Android v14
- Bluetooth
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
Tecno Camon 40 Pro 5G In Kenya
The Tecno Camon 40 Pro 5G Price in Kenya is Ksh 43,000. The Tecno Camon 30 Pro 5G runs on the Mediatek Dimensity 8200 Ultimate processor. The phone has 12 GB RAM and 512 GB of internal storage which is expandable. The Tecno Camon 30 Pro has a 6.78-inch, 1080 x 2436 pixels AMOLED display with a pixel density of 393 ppi. Coming to cameras, it has a 50 MP rear camera and a 50 MP front camera for selfies.
It has a USB Type-C port for data syncing and charging. There is a fingerprint sensor present on the Tecno Camon 30 Pro as well, along with a magnetic field sensor (compass), gyroscope sensor, and accelerometer sensor. It is a dual SIM smartphone with support for 4G LTE, USB OTG, NFC, Wi-Fi, and FM Radio too. The Tecno Camon 30 Pro runs on Android 14 and all this is powered by a 5000 mAh battery. It measures 164 x 74.5 x 7.7 mm (height x width x thickness).
Tecno Camon 40 Pro 5G specs and price in Kenya
| Brand | Tecno |
| Model | Camon 30 Pro |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 74.5 x 7.7 mm (6.46 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | – |
| Colors | Basaltic Dark, Snowy Silver |
| Body Material | Glass front, glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2436 pixels |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, (ultrawide), PD 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps, HDR |
| Front Single | 50 MP, (wide), AF Yes |
| HARDWARE | |
| OS | Android 14, HIOS 14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate |
| CPU | Octa-core |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | Unspecified |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 70W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
See more Tecno phones in Kenya.
| Battery Capacity | 5000 mAh |
|---|---|
| Primary Camera | 2MP, 64 MP, QVGA |
| Front Camera | 16MP |
| Internal Storage | 128GB |
| RAM | 4GB, 6GB |
| Network Type | 2G, 3G, 4G |
| Operating System | Android |
| Screen Size | 6.8 inch |
| SIM Card Slots | Dual Sim |
Related Products
Tecno Camon 50 Ultra
KSh 56,000Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.
