Samsung Galaxy J4 Plus 32GB
Brand: Samsung
Out of stock
- RAM: 2 GB
- Internal Storage: 32GB
- Battery: 3300 mAh
- Main camera: 13MP
- Front camera: 5MP
- Display: 6.0 inch
- Processor: Qualcomm Snapdragon 425
- Connectivity: Dual sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Colors: Blue, gold, black, Pink
- OS: Android v8.1 Oreo
This phone is available on Lipa Mdogo Mdogo across Kenya. Choose a flexible payment plan with a manageable deposit and pay the balance in easy installments.
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
Not sure about the deposit, installment period, or eligibility? Call or WhatsApp us before checkout for quick clarification and approval. We’ll help you find the best lipa mdogo mdogo phone option that fits your budget.
KSh 16,500 Original price was: KSh 16,500.KSh 15,500Current price is: KSh 15,500.
Out of stock
NB: Warranty registration is the customer’s responsibility.
Disclaimer: We cannot guarantee that the product specifications information on this page is 100% correct.
Cash on Delivery within Nairobi
Pay on Order outside Nairobi
| LAUNCH | April, 2019 |
| SUPPORTED NETWORKS | |
| 2G | Yes, GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | Yes, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | Yes, LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| BODY | |
| Weight | 178g |
| Dimensions | 161.4mm x 76.9mm x 7.9mm |
| Body Material | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches (73.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, with 16M colors |
| Resolution | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio, (274PPI) |
| Protection | - |
| PLATFORM | |
| Operating System | Android v8.1 Oreo |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 (28nm) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| MEMORY | |
| RAM | 2GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Micro SD Slot | Yes, up to 1TB - dedicated slot |
| CAMERA | |
| Back | Single: 13MP, f/1.9, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR, 1080p@30fps |
| Front | Single: 5MP, f/2.2 |
| Features | LED flash |
| SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Alert types | Vibration, ringtones |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| SENSORS | |
| Fingerprint | No |
| Face ID | No |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| BATTERY | |
| Capacity | 3300mAh |
| Type | Li-Ion, removable |
| COLORS | Black, Gold, Pink, Blue |
Be the first to review “Samsung Galaxy J4 Plus 32GB” Cancel reply
You must be logged in to post a review.
Samsung Products Price in Kenya
Looking for the best Samsung price in Kenya? At Phones Store Kenya, you can buy Samsung smartphones, tablets, smartwatches, Galaxy Buds and original accessories at competitive prices with flexible payment options and fast delivery.
Samsung is globally known for innovation, durability and premium performance. Whether you need a flagship Galaxy device or an affordable everyday smartphone, Samsung offers powerful cameras, long-lasting batteries and reliable software support.
Samsung Smartphones
Shop the latest Samsung Galaxy S Series, A Series, and Fold & Flip models. From high-end flagship performance to budget-friendly options, Samsung smartphones deliver smooth displays, advanced camera systems and strong battery life.
Samsung Tablets
Explore Samsung Galaxy Tab S and Tab A tablets ideal for school, business and entertainment. Enjoy powerful processors, large vibrant displays and seamless multitasking.
Samsung Smartwatches & Wearables
Stay connected and monitor your health with Samsung Galaxy Watch models including Watch 6, Watch 7 and Watch Ultra. Track fitness, receive calls and notifications with premium smartwatch features.
Samsung Buds & Accessories
Complete your Samsung ecosystem with Galaxy Buds, chargers, cables, protective cases and original accessories designed for perfect compatibility.
Flexible Payment Options
Lipa Mdogo Mdogo payment plans
EX-UK Samsung devices
Refurbished Samsung smartphones
Official warranty options on selected products
Fast Nairobi delivery and nationwide shipping
If you are searching for a reliable Samsung Kenya shop, Phones Store Kenya offers verified products, secure checkout and trusted customer service.
Related Products
Samsung Galaxy S24 5G
KSh 59,500 – KSh 78,000Price range: KSh 59,500 through KSh 78,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Lipia polepole with Flexpay. Start with as little as Ksh 500 lipa balance polepole at the convenience of your phone with 0% Interest. Collect your product at our outlets or have it delivered anywhere countrywide when you reach your goal.
Samsung Galaxy S23 Plus 5G
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy S25 5G
KSh 78,500 – KSh 94,000Price range: KSh 78,500 through KSh 94,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy S25 Plus 5G
KSh 83,500 – KSh 123,000Price range: KSh 83,500 through KSh 123,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A55 5G
KSh 32,500 – KSh 34,500Price range: KSh 32,500 through KSh 34,500
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy A25
KSh 26,000 – KSh 28,500Price range: KSh 26,000 through KSh 28,500
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy S23 FE 5G
KSh 40,500 – KSh 57,500Price range: KSh 40,500 through KSh 57,500
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy Z Flip 5
KSh 47,000 – KSh 50,000Price range: KSh 47,000 through KSh 50,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy Z Fold 5
KSh 69,000 – KSh 88,000Price range: KSh 69,000 through KSh 88,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy S22 Ultra
KSh 51,000 – KSh 62,000Price range: KSh 51,000 through KSh 62,000
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Samsung Galaxy S22 Plus
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.